RSSFaceBook

SKLEP

zielona trawa logo Wielobranżowy sklep internetowy - w ofercie m.in. :

1. Rośliny (trawy ozdobne, drzewa i krzewy, byliny, róże)

2. Usługi ogrodnicze (doradztwo, projektowanie, wykonywanie prac)

Całość bogato ilustrowana, w dużej mierze przykladami realizacji autora strony.

Zapraszamy!


Pennisetum setaceum 'Rubrum'ENCYKLOPEDIA

To jedyne w swoim rodzaju kompedium wiedzy o tych roślinach. Mimo górnolotnie brzmiącej nazwy twardo trzyma się ziemi. Z nielicznymi wyjątkami przedstawia informacje bardzo praktyczne, zarówno umożliwiające w miarę prostą identyfikację jak i różne aspekty biologii (zimozieloność, ekspansywność, mrozoodporność itd.).

Wzbogacona o liczne zdjęcia, co najmniej 4 (docelowo) - kwiatostanu, łodygi, liścia, pokroju. Uwzględnia nazewnictwo łacińskie i polskie. Zawiera synonimy. Powiązana z innymi działami serwisu, odsyła do informacji ... przejdź do encyklopedii...


Festuca glaucaGALERIA

Galeria traw ozdobnych to czyste piękno utrwalone na fotografiach. Pozbawione słownego komentarza, skondensowane, w dużej ilości... Można powiedzieć, że jest to "clou" całego portalu...

Zdjęcia są opatrzone dwoma nazwami - główną łacińską i uzupełniajacą polską. Wyświetlają się one po "najechaniu" myszką na miniaturkę. "Kliknięcie" na nią powoduje otworzenie się większej fotki. Galerię można ogladać w układzie alfabetycznym (wg nazewnictwa łacińskiego).

Pomocą przy sprawdzeniu czy w bazie jest fotografia danej rośliny może być wyszukiwarka. Należy w nią wpisać nazwę i kliknąć... przejdź do galerii ...


Ogród nr 3OGRODY - REALIZACJE

Swego rodzaju dokumentacja poczynań autora strony jako projektanta i wykonawcy ogrodów ...

Wizualizacje te ukazują spójny sposób myślenia o przestrzeni - duże plamy roślinności, przestrzenność, spokój.

Pokazują ulubione surowce projektanta - kamień naturalny i trawy ozdobne.

Obejmują szeroki zakres prac - począwszy od nasadzeń a skończywszy na brukarstwie artystycznym (współczesny "zakładacz ogrodów" to mix różnych zawodów - m.in. elektryka, hydraulika, murarza, brukarza i...ogrodnika).

Zapraszamy do obejrzenia i...szukania inspiracji!


Miscanthus 'Silberspinne'PORADNIKI

Poradniki to dwutorowa saga o trawach ozdobnych. Obszerna, bogatoilustrowana ...

Część pierwsza - Poradnik o trawach (w ogrodach) to kompedium wiedzy o prawie 800 roślinach. Posortowanych i klasyfikowanych w najróżniejszy sposób - do wody, do cienia, ze względu na wielkość, kolor, kształt itd.

Część druga - Poradnik o ogrodach (z traw) spróbuje spojrzeć na ten sam temat z innej strony - jak i gdzie je zastosować... Począwszy od ogrodów leśnych a skończywszy na suchych bukietach... przejdź do poradników ...

  


 PROJEKTY RABAT

projektNa każde nasadzenie, niezależnie od wielkości, powinien być pomysł.  Nigdy nie należy zaczynać od doboru roślin tylko od koncepcji, pomysłu, idei.

Ułatwieniem i podpowiedzią mogą być standardowe  zestawienia 3 – 4 odmian umieszczonych na niewielkiej przestrzeni (3 x 5 m).

Tak by maksymalnie wykorzystać ich urok a nie przykrywać ładne jeszcze piękniejszymi.

Znormalizowane wymiary pozwolą na porównywania projektów, skalowanie ich czy też łączenia w większe i bogatsze założenia.

 

Poradnik o trawach ozdobych (w ogrodach)

Poradnik o trawach ozdobnych (w ogrodach) jest zestawieniem 35 artykułów próbujących rozłożyć te rośliny na czynniki pierwsze i opisać je wg najróżniejszych kryteriów.
Opracowania są ilustrowane kilkoma zdjęciami w tekście i mini galerią w formie załącznika. Fotografie uzupełniają komentarze słowne rozszerzające treść publikacji.
Odsyłacze (linki), zaznaczone odmienna barwą, przekierowują do innych opracowań znajdujących się w portalu, mogących pogłębić poruszane zagadnienie.
Istotnym dodatkiem są projekty kompozycji związane z treścią.
Ważnym uzupełnieniem wydaje się indeks nazw omówionych roślin. Pogrubiona czcionką są zaznaczone te, które bezpośrednio odnoszą się do tytułu artykułu. „Spis treści” jest poszerzony o linki do „Encyklopedii traw ozdobnych”, gdzie znajdują się wyczerpujące informacje o poszczególnych gatunkach i odmianach.
Dość szczegółowe, ale wariantowe, podejście ma być pomocą zarówno dla zawodowców jak i mniej zaawansowanych. Niuanse przydadzą się tym, którzy z pełna świadomością chcą projektować swoje (i cudze) ogrody. „Ściąga” ze spisu treści - tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z trawami. Poradnik jest wciąż w trakcie prac redakcyjnych, rozwijany o nowe treści jak i łączony z innymi elementami portalu o trawach ozdobnych. Może się zdarzyć, że niektóre z opisanych funkcji (i możliwości) w części opracowań mogą jeszcze nie funkcjonować.
Autor przeprasza za niedociągnięcia i obiecuje poprawę. :)

 Brachypodium sylvaticum