RSSFaceBook

Ogrody leśno - parkowe z udziałem traw ozdobnych

Carex paniculataNiezbyt często ale zdarza się, że na obszarze przeznaczonym na ogród znajdują się drzewa. Duże, w sporej ilości, spełniające definicje lasu lub zbliżone do niego. 

Takie miejsca warto posiadać - zarówno ze względów estetycznych jak i zdrowotnych. Roślinność tworzy specyficzny mikroklimat – zmniejszają się amplitudy temperatur, wzrasta wilgotność powietrza, jest zaciszniej. Można uprawiać wrażliwsze rośliny.
Podejmując decyzje o zagospodarowaniu terenu do wyboru są 3 główne "pomysły" co począć:
1. "Dzicz" - zostaje to co jest, jedyna ingerencja to wykonanie jakiś ścieżek by móc w jakiś sposób korzystać z dobrodziejstw przyrody.
2. "Sztuczność" - przerzedzenie, wyczyszczenie terenu pod drzewami i wykonanie trawnika.
3. "Uporządkowany naturalizm" - coś pośredniego pomiędzy powyższymi.

Nie ulega wątpliwości że "wersja druga" jest wiodąca w krajowych realiach. Pod względem estetycznym trudno cos zarzucić ładnemu trawnikowi, tyle z w warunkach ograniczonego oświetlenia i sporej siły ssącej korzeni jest to trudne do wykonania i kosztowne (konieczność automatycznego nawadniania). Inna sprawą jest banalność i przewidywalność takiej formy zagospodarowania.Molinia arundinacea
Zdaniem autora głównym kierunkiem powinien być "uszlachetniony naturalizm". Laso - park z grupami krzewów, bylin, traw ozdobnych, ścieżkami i trawiastymi polankami.
Tak jak przy każdym założeniu podstawa prac musi być koncepcja. W tym szczególnym przypadku zacząć należy od naniesienia na szkic istniejących drzew, ciekawszych krzewów. Do tego dokomponować elementy które mają się znaleźć w ogrodzie - oczka wodne, polanki, inne ciekawostki i sieć ścieżek. Taka "mapa" może być podstawą do planowania naniesień roślinnych. Są one uzależnione zarówno od wizji projektanta jak i od warunków siedliskowych. Determinują one w dużym stopniu co ma szansę rosnąć i zdobić a nie męczyć się i wegetować.  Główne czynniki to:
1. Światło
2. Woda
3. Żyzność gleby
Od nich zależy wszystko. Teoretycznie las to cień ale drzewostan zazwyczaj nie jest jednolity na całej powierzchni, zdarzają się luki, przerzedzenia a nawet polany. Ilość światła docierającego do gleby zależy także od gatunków porastających drzew. 

Carex morrowii 'Silver Sceptre'

Pod świerkami, jodłami, bukami czy grabami jest praktycznie ciemno. Sosny, dęby czy brzozy są względnie ażurowe.
Dla potrzeba gospodarki leśnej opracowano schemat zależności między glebą a wilgotnością. Umieszczając na osi pionowej "stopnie" wilgotności (suche, świeże, wilgotne, mokre) a na osi poziomej "stopnie" żyzności (bór, bór mieszany, las mieszany, las) można otrzymać siatkę powiązań. Na przecięciach powstają specyficzne warunki, zwane siedliskowymi typami lasu (bór suchy, ból mieszany świeży, las mieszany wilgotny itd.). One często występują na mapach i mogą być znaczącą podpowiedzią. Bo w takich realiach występują określone rośliny (w tym i trawy ozdobne) i nie jest to trudne do ustalenia. Pożyteczne mogą być także tzw. rośliny wskaźnikowe, występujące często od pewnego typu uwarunkowań. Można się także posługiwać tzw. ekologicznymi liczbami wskaźnikowymi, które innymi słowy ale na podobnej zasadzie opisują środowisko.
Autor tworząc encyklopedię traw ozdobnych uwzględnił ten podział, ujmując w opisowej skali wszystkie 3 czynniki. Planując nasadzenia warto skorzystać z tych podpowiedzi.
Miscanthus 'Morning Light'Naturalne warunki można zaakceptować lub próbować zmieniać. Przerzedzić drzewostan, wzbogacić glebę, nawozić, nawadniać itd. Niemniej najsensowniejsze jest (ekologicznie, ekonomicznie i praktycznie) dostosować się do natury.
Uszlachetniony naturalizm sugeruje wprowadzanie roślin dużymi grupami, podobnie jak to się dzieje w naturze. W zależności od wysokości mogą mieć inną funkcję, choć z grubsza należy je uznać za okrywowe.
Pożądane jest stosowanie przegród. Jeśli nie z krzewów to z wyższych traw (trzcinniki, trzęślice, szarobródek syberyjski). Dzielą teren, zasłaniają (i odsłaniają) określone wnętrza.
Zasadą powinno być zwiększanie „dzikości” w miarę oddalania się nasadzeń od ścieżek.
Gust gustowi nierówny ale zdaniem autora niewskazane są zbyt rozbudowane kompozycje. Będą się prezentowały sztucznie, jakby z innej "bajki".
W warunkach ograniczonego dostępu światła specjalnego znaczenia nabierają rośliny kolorowe, tj. o dużej ilości żółci (odmiany hakonechloy smukłej, część turzyc) i bieli (odmiany kłosówki miękkiej, niektóre turzyce) na blaszkach liściowych. Rozjaśniają, wydobywają, podkreślają. Inne barwy (prócz zieleni), tj. niebieskości i czerwienie raczej nie utrzymują się zbyt długo.Brachypodium sylvaticum
Przyjmując i adaptując dobrodziejstwa natury można się spotkać z warunkami skrajnymi. Najistotniejsze to brak wody i stałe zawilgocenie.
W suchych lasach pole manewru jest niewielkie bo i roślin będących w stanie „polubić” takie środowisko jest niewiele. W zasadzie trzeba się ograniczyć do dywanowych nasadzeń z zielonkawych kostrzew, śmiałka pogiętego  czy plam trzcinników i trzęślic.
W naturze nie są rzadkością śródleśne tereny mocno zawilgocone. Maja one różna formę – „bagienek”, stawików” czy strumieni. Warto je wyeksponować, podkreślić. Wykorzystując błotne gatunki – turzyca rzadkowłosa (Carex remota), turzyca gwiazdkowata (Carex echinata) i inne.
Warunki przeciętne dostarczają więcej możliwości. Skorzystać można zarówno z masywności liści (np. kosmatki olbrzymiej) jak i ulotności kwiatostanów (np. perłówki zwisłej). Operować plamami za względu na wysokość, kształt i kolor raczej nie kontrastując ich ze sobą. Jeśli już to tworząc kompozycje proste – element główny i dywan.
Przykładowo, ze względu na kształt warto wyróżnić:
- wyprostowane (trzcinniki, niektóre odmiany trzęślic)
- kuliste (szarobródek syberyjski, odmiany turzycy palmowej, odmiany śmiałka darniowego)
- fontannowe (kłosownica leśna, kostrzewa olbrzymia, niektóre turzyce – np. rzadkokłosą)

Interesujących możliwości dostarczają warunki przejściowe, np. skraje drzewostanu na pograniczu z trawnikiem czy polanami. Tutaj można lokować większość pięknych traw, np. miskanty (mimo wszystko lepiej wcześniej kwitnące lub niezakwitające i o węższych liściach – ‘Kleine Fontaene’, ‘Ferner Osten’, ‘Morning Light’).

 

Zaintersowanych zakupieniem traw możliwych do zastosowania w ogrodach leśno-parkowych zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania