RSSFaceBook

Trawy ozdobne płaskie

Carex albaPłaszczyzna to nie jest kształt. Niemniej trudno znaleźć lepsze określenie na niekoszony trawnik. Bo w istocie o to chodzi – wyrównaną powierzchnię zarośniętą niskim trawami. One są, w większości, nieregularne, ale przy wysokości 15 – 20 cm tego nie widać.

Takie naturalistyczne murawy wymyślili praktyczni amerykanie, którzy je lubią ale koszty ich utrzymania (głównie koszenia) już mniej. Popularyzatorem tego typu rozwiązań jest ich „fachman” od traw John Greenlee.

Wykonanie takiej „murawy” wygląda tak samo jak przy standardowej rabacie czy powierzchni pod wysiew. Ekonomiczny sens takiej inwestycji jest w dłuższym okresie opłacalny. Niemniej w fazie „zakładania”, przy początkowej odległości kępek od siebie 20 - 30 cm, jest dziesięć razy większy niż z siewu. Co jest zyskiem?

1. Czas – w sezonie trawnik kosi się 25 do 30 razy, tutaj wystarczy raz – wiosną.

2. Brak trawy do utylizacji

3. Brak konieczności intensywnego nawożenia

4. Brak zabiegów typu areacja, wertykulacjaCarex caryophyllea 'The Beatles'

5. Mniejsze zużycie wody

Oczywiście nie są to powierzchnie do intensywnego użytkowania, raczej do oglądania niż deptania.

Alternatywy są (różne rośliny okrywowe) ale z trawnikiem mające niewiele wspólnego...

W krajowych realiach zastosowane mogą być przede wszystkim niskie turzyce, zarówno kępowe jak i rozłogowe. Trawy właściwe, jako wytwarzające, w większości, łodygi dość wysoko ponad liśćmi (i później po zaschnięciu psujące efekt) mają ograniczone zastosowanie. Takie rośliny powinny mieć kwiatostany niepozorne, najlepiej między liśćmi lub nisko ponad nimi, łodygi niezasychające w widoczny sposób. Liście krótkie, sprawiające w masie wrażenie płaszczyzny a nie kształtnych kęp. Konieczność wczesnego efektu w zasadzie ogranicza wybór do gatunków krajowych lub europejskich, co nie znaczy że i w takich założeniach nie można sobie pozwolić na jakąś ekstrawagancję, np. dodatkowy efekt atrakcyjnego kwitnienia jesienią lub inny niż zielony kolor.

Festuca scopariaPoniższy wybór jest próba subiektywnego podejścia do tematu. Nie są to jedyne niskie trawy ozdobne, więc w tej materii są możliwe i inne rozwiązania.

- Ponikło igłowate (Eleocharis accicularis)

- Turzyca wiosenna (Carex caryophyllea) 'The Beatles'

- Turzyca biała (Carex alba)

- Turzyca pospolita (Carex nigra) 'On Line'

- Turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda)

- Turzyca palczasta (Carex digitata)

- Turzyca cienista (Carex umbrosa)

- Carex aureaDeschampsia flexuosa

- Carex berggrenii

- Kostrzewa niedżwiedzie futro (Festuca scoparia) 'Pic Carlit'

- Śmiałek pogiety (Deschampsia flexuosa)

- Strzęplica sina (Koeleria glauca) 'Minima'

- Sesleria błotna (Sesleria caerulea) i inne z tego rodzaju, np. Sesleria tarzańska (Sesleria tatrae)

- Kłosówka miękka (Holcus mollis) 'Variegatus'

- Bouteloua gracilis

- Kosmatka owłosiona (Luzula pilosa) 'Igel'

Holcus mollis 'Variegatus'Najbliżej trawnika „będzie” rabatom z trzech pierwszych ekspansywnych gatunków. Ponikło igłowate (Eleocharis accicularis), teoretycznie roślina wilgociolubna, tworzy mięciutkie dywany z cieniutkich liści. Poradzi sobie także w miejscach z ograniczonym dostępem światła. Brak słońca toleruje także turzyca 'The Beatles' (Carex caryophyllea). Ma liście odrobinę szersze, lekko zakręcone. Potrzebuje zdecydowanie mniej wilgoci w glebie. Turzyca biała (Carex alba), często mylona z poprzedniczką, jest odrobinę jaśniejsza i bardziej wyprostowana. Ciekawy efekt, lekko kolorowy, można uzyskać z turzycy pospolitej 'On Line' (Carex nigra). Powierzchnia nią porośnięta może sprawiać wrażenie odrobinę mieniącej się bo ma ona delikatne złotawe marginesy. Turzyca złota (Cerex aurea) to propozycja dla tych, którzy nie pogniewają się na okresowy zaskakujący efekt na swojej „murawie". Bowiem w okresie kwitnienia jest obrzucona malutkimi złotawymi kuleczkami. Kolejna dziwaczna koncepcja to "trawnik martwy”:) Carex berggrenii jest brązowawa... Autor nie sugeruje takiej wielkopowierzchniowej zabawy ale gdzieś na fragmencie... Kłosówka miękka (Holcus mollis) 'Variegatus' swoimi prawie białymi liśćmi rozświetli bardziej mroczne zakamarki. Zazwyczaj wymaga dodatkowego przycięcia latem. Sesleria błotna (Sesleria caerulea) to kolejna możliwa gra kolorami – zielonym i niebieskim. Kostrzewa miotlasta (Festuca scoparia) i jej odmiana 'Pic Carlit' utworzą niskie, igłowate, zielone kobierce. Bardzo bliskie klasycznemu trawnikowi a ponadto odporne na suszę. Dość podobne dywany będą zasługą śmiałka pogiętego (Deschampsia flexuosa), który jednak obficie kwitnie. Może to być wadą lub zaletą – jak kto woli. „Posiada” on cytrynowa odmianę 'Aurea', którą można ocieplić trochę zacienione zakątki. Dodatkowy efekt niepowtarzalnego kwitnienia to także wyróżnik (i ewentualna wada) Bouteloua gracilis czy strzęplicy sinej (Koeleria glauca) 'Minima'. Ta pierwsza ma liście cieńsze, bardziej włosowate.... Proste, niskie, zielone plamy powstaną z wielokępowych nasadzeń z turzycy ptasie łapki (Carex ornithopoda), turzycy palczastej (Carex digitata), turzycy cienistej (Carex digitata) czy kosmatki owłosionej (Luzula pilosa 'Igel'). To gatunki kępowe, które w masie zdecydowanie będą przypominały trawnik - może odrobinę naturalistyczny (czyli zapuszczony :) ).

 Taka „zabawa” przestrzenią wymaga odwagi. Bowiem w tym wariancie „użycia traw okrywowych” nie chodzi o stworzenie tła dla innych, atrakcyjniejszych, roślin. Pomysł zakłada, że powstaną monochromatyczne, jednolite, sporawe i widoczne plamy. Same dla siebie. Mogą być przedłużeniem klasycznego trawnika w miejscach trochę oddalonych, sugerujących przejście w klimaty lekko łąkowe lub całkowitym jego zastępstwem. Czy się sprawdzą? Trzeba spróbować!

 

Zaintersowanych zakupieniem traw płaskich (dywanowych) zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania