RSSFaceBook

Trawy krajowe

Brachypodium sylvaticumTrawy ozdobne to rośliny „na fali”. Coraz częściej, coraz śmielej goszczą na rabatach. Jeszcze kilka lat temu były nowością, dziś rzadkim widokiem jest brak choć jednej w przeciętnym ogrodzie.
Wśród powodzi kolorowolistnych piękności niestety z rzadka przebijają się tylko i wyłącznie te zielone. Wśród tej niezbyt licznej grupy niewielki odsetek stanowią rośliny krajowe. Z rowu, lasu, łąki. Teoretycznie króluje moda na ekologię, naturalizm, swojskość, ale w tej gromadce zachwytu tym co rodzime nie widać.

Jest przykre, że polskie, często chronione, perełki są dostępne wyłącznie w ofertach brytyjskich, niemieckich czy holenderskich.

Czytaj więcej...

Trawy europejskie

Koeleria glaucaGatunki europejskie, najbliższe geograficznie, powinny być traktowane ze szczególnym pietyzmem. Zwłaszcza te krajowe, odporne, sprawdzone. Ale i imigrantom, zarówno z zachodu jak i wschodu należy się przyjrzeć uważnie.

Bardziej naturalny, z uwagi na powiązania gospodarcze i olbrzymie tradycje ogrodnicze wydaje się kierunek zachodni. Tyle, że z tych stron niewiele da się już „przeszczepić” na grunt Polski. To co wartościowe i mające szanse dłuższego przetrwania raczej już dotarło.

Czynnikiem ograniczającm masowe "eksperymenty" jest temperatura, zwłaszcza zimą.

Czytaj więcej...

Trawy nowozelandzkie

Carex comansPojawiły się na polskim rynku parę lat temu wraz z globalnym ociepleniem. Zachwycają, szokują – tak czy inaczej, zwracają uwagę. Przede wszystkim kolorami: odcieniami czerwieni, brązu, pomarańczu. Zieleń, czy też odcienie bieli i żółci to przyjęte, akceptowalne kolory traw. A tutaj takie odmieńce.
Często pierwsza reakcja oglądającego – suche... (o brązowolistnych), a później zaskoczenie – bo jednak żyją !!!

Większość uprawianych jest nieduża - do 0,5 m wysokości, zwykle o pokroju mniej lub bardziej „czapkowatym”, wszystkie są zimozielone lub półzimozielone. To generalnie rośliny wrażliwsze, wymagające większej uwagi.

Czytaj więcej...

Trawy afrykańskie

Festuca maireiKontynent ten, bogaty także w trawy, nie jest hurtowym ich dostarczycielem na rynki ogrodnicze. Powód jest jeden i do tego prozaiczny – inne uwarunkowania klimatyczne.

Strefowy układ roślinności wymuszony jest, w praktyce, tylko ilością dostępnej wilgoci. Wszędzie jest tam ciepło. Tego nie da się "przeskoczyć", niestety.

Potencjalne możliwości są ogromne. Około 30% powierzchni Afryki to sawanny. Ich pas, o szerokości około 800 km, występuje po obu stronach równika. Są odpowiednikiem euroazjatyckich stepów czy amerykańskich prerii.

Czytaj więcej...

Trawy amerykańskie

Panicum virgatum 'Squaw'Rośliny z Ameryki Północnej to drugi co do wielkości desant traw ozdobnych goszczący w polskich ogrodach. Pozostający jednak w rażącej „kontynentalnej” dysproporcji w stosunku do traw azjatyckich. Bezspornym faktem jest, że wśród nich brakuje większej ilości modnych odmian paskowanych. Nie ma też roślin o tak oszałamiających kwiatostanach jak miskanty czy piórkówki co nie oznacza, że nie są ciekawe czy nawet wybitnie oryginalne (np. Bouteloua gracilis).

Zazwyczaj rośliny „importowane” pochodzą hurtem z jakiś wybranych środowisk. W tym przypadku są to głównie prerie.

Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Trawy azjatyckie