RSSFaceBook

Trawy ozdobne atrakcyjne wiosną

Calamagrostis acutiflora 'Overdam'U traw ozdobnych, tak jak u innych bylin, atrakcyjność ulega wahaniom w trakcie sezonu wegetacyjnego.

Mają, dłuższe lub krótsze, okresy niesamowitego piękna i chwile kiedy wyglądają gorzej.

Optymalne zakomponowanie nasadzeń pozwala zarówno uwypuklić momenty kiedy błyszczą najsilniej jak i zniwelować czas mniejszej krasy.

Powszechnie przyjęty podział na 4 pory roku można zastosować także w wypadku umownego rozgraniczania grupy traw ozdobnych na ładne wiosną, latem, jesienia i zimą.

Początek sezonu to generlnie jest to czas cięzkiej pracy w ogrodzie a nie zachwycania się nim. Mniej więcej na przełomie marca i kwietnia, a niekiedy nawet wcześniej, większość roślin, w tym i trawy, budzi się ze snu zimowego. Zajmowanie się nimi najrozsądniej byłoby rozpocząć przed wznowieniem wegetacji. Późniejsze ich rozpoczęcie może uszkodzić nowe przyrosty.

Podstawowe zabiegi to:

• zdjęcie osłon zimowych, czyli tego czym ewentualnie były "przykryte",

• wycięcie suchych części (nożem, sekatorem czy nawet piłą - zależnie od wielkości rośliny),Carex morrowii 'Variegata'

• wyczesanie kęp, czyli "wyciągnięcie" z zimozielonych cienkolistnych traw martwych fragmentów (ręcznie lub np. grabiami),

• przycięcie uszkodzonych fragmentów liści u gatunków zimozielonych,

• uzupełnienie brakującej ściółki po zimie – najlepiej przekompostowaną korą,

• odchwaszczenie gleby,

• nawożenie,

podział starzejących się egzemplarzy oraz usunięcie zbędnych fragmentów kęp, rozłogów i kłączy.

"Zdejmowanie" osłon zimowych należy rozpocząć jak tylko zaczynają przeważać, nawet niewielkie, dodatnie temperatury. Zapobiegnie to rozwojowi to chorób grzybowym (głównie pleśniom). Przycięcie nie jest zabiegiem obligatoryjnym. W zależności od stylu ogrodu i własnego gustu pozostawić możnamartwe ale interesujące części kęp, np. niepołamane łodygi miskanta olbrzymiego (Miscanthus giganteus) czy trzciny pospolitej (Phragmites australis). Cięcie traw zimozielonych jest uzależnione od ich stanu wizualnego po zimie.Festuca glauca „Korowanie” wykonuje się wiosną głównie ze względów estetycznych. Odchwaszczenie to nic innego jak wyrwanie wszystkiego co zdążyło „wsiać” od czasu ostatniego, jesiennego pielenia. Nawożenie nie jest zawsze konieczne, choć niewielka, startowa dawka na pewno nie zaszkodzi. Odmładzanie, czyli popularny podział, wykonuje się gdy widoczne są objawy starzenia się. Najczęściej jest to zamieranie środka kępy. Może to być proces naturalny (niektóre trawy są krótkowieczne) lub też wynik „nadopiekuńczości” czyli nadmiernego nawożenia. Trzeba je wykopać, odciąć lub oderwać martwe części, a żywe i dobrze rokujące fragmenty wsadzić z powrotem. Przy okazji można wyprodukować sadzonki do dalszych nasadzeń. Tak samo postępuje się z roślinami, które są za duże i konieczne staje się ich zmniejszenie.

Wiosna, szczególnie wczesna, nie jest czasem gdzie wiekszość traw błyszczy oszałamiającym pięknem. Ale nie brak takich, których walory warto wtedy podkreślić. Te szybko ładne mogą pełnić wielorakie funkcje:
- W rabatach trawiastych z dużym udziałem roślin dość późno oszałamiających, jak miskanty (Miscanthus), prosa (Panicum) czy piórkówki (Pennisetum), stanowić pierwszy plan
- Być samodzielnymi jednogatunkowymi (jednoodmianowymi) nasadzeniami
- Współtworzyć rabaty z „nie trawami” - drzewami, krzewami czy też bylinami.

W zależności od przeważających u nich w tym czasie „elementów zdobiących” można podzielić je na 3 grupy:
Sesleria caerulea1. Trawy (bardzo) zimozielone, które mają szansę w dobrej kondycji przetrwać zimę i zdobić rabaty też wiosną,
2. Trawy bardzo szybko odrastające po zimie,
3. Trawy bardzo wcześnie kwitnące, często przed rozwojem nowych liści.

W grupie pierwszej liczą się praktycznie tylko kosmatki, seslerie i turzyce o wysokości do 30 cm. Większe zwykle nie są dostatecznie przykryte śniegiem aby ładnie prezentowały się po zimie. Kłaniają się tutaj w dużym stopniu gatunki europejskie w tym także oczywiście duża grupa krajowych.
Wszystkie kosmatki (Luzula) są wysoce zimotrwałe, ale najlepiej po zimie prezentują się odmiany kosmatki olbrzymiej (Luzula sylvatica). Roślina jest dość zmienna. Jednym z ciekawszych selektów jest 'Mariusz', nazwany imieniem autora przez holenderskiego szkółkarza Hansa Meskera. Wyjątkowo płożący – chyba najbardziej ze stosowanych odmian. Inne gatunki wczesną wiosną prezentują się odrobinę mniej okazale: kosmatka gajowa (Luzula pilosa) często po zimie ma zbrązowiałe liście a kosmatka śnieżna (Luzula nivea) nierzadko wygląda jak wysuszona.
Seslerie (Sesleria) nie mogą się przebić na rynku ogrodniczym. Praktycznie wszystkie są po zimie w dobrej kondycji wizualnej. Niektóre mają dwubarwne, szaro - niebieskawe liście. Ładnie odznacza się jednoznacznie zielonolistny gatunek – sesleria tatrzańska (Sesleria tatrae = Sesleria sadleriana subsp. tatrae) o pięknej energetyzującej wiosennej kolorystyce. Niektóre rośliny z tego rodzaju bardzo wcześnie kwitną.
Phalaris arundinacea 'Feesey'Turzyce (Carex) – tutaj wybór jest spory. Najmodniejsze są „kolorowe”, paskowane. W zależności od preferowanej tonacji można wybrać z :
- żółtawych: turzyca oszimska (Carex oshimensis) 'Evergold', turzyca japońska (Carex morrowii) 'Gold Band', turzyca tęga (Carex firma) 'Variegata'
- białawych: tuzyca stożkowa (Carex conica) 'Snowline', turzyca japońska (Carex morrowii) 'Variegata', turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda 'Variegata')
Na szczególne uznanie zasługuje ta ostatnia. Jako, że wyselekcjonowana została z rodzimej rośliny, odporna jest na różne zawirowania pogodowe. Budzi się także wcześniej po zimie w przeciwieństwie do popularniejszych turzyc azjatyckich.
Zielonolistnych jest więcej, choć nie cieszą się takim wzięciem. Mogą to być np. turzyca żytowata (Carex secalina), turzyca wiosenna (Carex caryophyllea) 'The Beatles', turzyca szerokolistna (Carex plantaginea), turzyca cienista (Carex umbrosa), turzyca palczasta (Carex digitata), turzyca tęga (Carex firma) czy turzyca gwiazdkowata (Carex echinata) 'Long Hair'. Ta ostatnia jest przykładem jednej z odmian niskich ale długolistnych, bardzo malowniczych.
Korzystnie po zimie wyglądają popularne kostrzewy (Festuca), choć zdarza się, że są przyklapione. Zazwyczaj wynika to z nadmiaru „opieki” (czyli przenawożenia). Z tego punktu widzenia lepiej decydować się na odmiany niższe, np. 'Bergsilber'.

W grupie drugiej wspomnieć należy o dużej ilości znanych traw, w większości gatunków krajowych, ewentualnie europejskich.
Trzymając się ustalonej konwencji kolorystycznej, podstawowe ich gromadki to:
- białawe: trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) 'Overdam' i 'Avalanche', mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea var. picta) 'Picta', drżączka średnia (Bri

Brachypodium sylvaticum

za media) 'Russels', kłosówka miękka (Holcus molis) 'Variegatus', rajgras wyniosły (Arrhenatherum elatius subsp. bulbosum) 'Variegatum'. Na uznanie zasługują zwłaszcza trzcinniki, jedyne dostępne w naszym klimacie dość duże i wcześnie atrakcyjne trawy.
- żółtawe: trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) 'El Dorado', manna mielec (Glyceria maxima) 'Variegata', wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis) 'Aureovariegatus', prosownica rozpierzchła (Milium effusum) 'Aureum'. Łaskawszym okiem należałoby patrzeć na wyczyńca, który może ożywiać także cieniste zakątki.
- zielone: Elymus canadensis, trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) 'Karl Foerster' i 'Waldenbuch', odmiany śmiałka darniowego (Deschampsia caespitosa), drżączka średnia (Briza media), niektóre kostrzewy – owcza (Festuca ovina), nitkowata (Festuca filiformis), miotlasta (Festuca scoparia), mietlica rozłogowa (Agrostis stolonifera), kłosownica leśna (Brachy[podium sylvaticum).Za mało doceniane są śmiałki, tworzące, w zależności od odmiany, jeże różnej wielkości. Autorowi udało się wyselekcjonować także kultywar „płaczący” - 'Green Fountain'.
- niebieskawe: wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arenarius), niektóre seslerie, np. błotna (Sesleria caerulea), strzęplica sina (Koeleria glauca), kostrzewy – głównie kultywary kostrzewy sinej (Festuca glauca). Wydmuchrzyca, jako że ekspansywna, traktowana jest prawie jak „trędowata”. Tymczasem takie rośliny są np. wspaniałą i wczesną ozdobą pojemników. Wiosenne chłodne zestawienie np. wyższej i niebieskawej wydmuchrzycy z niższą i prawie białą mozgą doda elegancji schodom, tarasom, gankom itp.Sesleria caerulea

Grupa trzecia wyróżnia się wczesnym kwitnieniem, zwykle przed rozwojem liści. To w większości niewielkie, ale oryginalne rośliny. Rzadko goszczą w nasadzenia seslerie (Sesleria), zielone i szarozielone. Jest ich kilka: sesleria Heuflera (Sesleria heuffleriana i większa - Sesleria heuffleriana subsp. hungarica), sesleria Sadlera (Sesleria sadleriana), sesleria tatrzańska (Sesleria tatrae). Z turzyc kompletnie niedoceniana jest turzyca niska (Carex humilis), o włosowatych, długich, zimozielonych liściach. Inne propozycje to: turzyca wrzosowiskowa (Carex ericetorum), turzyca pagórkowa (Carex montana), turzyca cienista (Carex umbrosa), turzyca sabińska (Carex sabynensis = Carex umbrosa subsp. sabyensis), turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda). Dwie ostatnie mają paskowane na biało odmiany ('Thinny Thin' i 'Variegata') co stwarza dodatkowe możliwości aranżacyjne. Wcześnie zakwita, przed rozwojem nowych liści, także kosmatka gajowa (Luzula pilosa).
Wielbiciele naturalizmu powinni zainteresować się wełniankami o "watowatych" białych kwiatostanach. Są wilgociolubne, różnią się bardziej wymaganiami siedliskowymi niż wyglądem. Na glebach kwaśne można brać pod uwagę wełniankę pochwowatą (Eriophorum vaginatum) a zasadowych wełniankę szerokolistną (Eriophorum latifolium).

Traw ozdobnych ładnych wiosna jest dużo, ich lista ciągle się rozśzeża ale... niezaprzeczalnym faktem są dysproporcje zachodzące w tej coraz modniejszej grupie roślin. Kupowane "na potęgę" są miskanty (Miscanthus) czy inne gatunki przepiękne latem i jesienią. Ich wadą jest to że praktycznie do końca kwietnia a nierzadko i w maju straszą a nie zdobią. Tymczasem dobrze zakomponowana rabata powinna być atrakcyjna przez cały sezon – od wiosny do zimy. Trzeba brać pod uwagę zarówno piękno i funkcjonalność w całym sezonie.

 

Zaintersowanych zakupieniem traw atrakcyjnych wiosną zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania