RSSFaceBook

Ekspansywne trawy ozdobne

Ammophila arenariaZacząć trzeba od sprawy niby oczywistej, a jednak... Rośliny należy wykorzystywać uwzględniając ich biologię.

Trawy ozdobne to olbrzymia grupa, w której znajdą się gatunki ekspansywne i bardziej „bezpieczne” (czyli kępowe), rosnące szybko lub wolno, wysokie lub niskie, w pełni mrozoodporne i te nie do końca. Tak jak przy innych roślinach, aby właściwie ich używać, trzeba mieć o nich wiedzę.

Nie można niestety wierzyć rynkowym sprzedawcom czy też często niedouczonym „fachowcom” z serwisów aukcyjnych i sklepów internetowych. Należy kupować rośliny „z nazwą”, dobrze by było wcześniej wiedzieć co się kupuje, w ostateczności i „po” - byleby przed wsadzeniem. Wracając do traw - najważniejszą rzeczą jest potrafić rozróżnić gatunki ekspansywne od kępowych. Te pierwsze nie nadają sie na rabaty mieszane, mogą wyłącznie tworzyć jednogatunkowe łany. Stosowanie barier korzeniowych często nie daje efektów. Nawet jeśli się sprawdzą, to zwykle roślina wygląda sztucznie szczelnie wypełniając wiadro czy kociołek bez dna.

Są szybkorosnące, także w doniczkach. W momencie sprzedaży zwykle prezentują się świetnie, toteż są często kupowane przez początkujących ogrodników.

Miscanthus sacchariflorusDorobiono im „gębę”- że to „koń trojański”, że są dobre dla kogoś, kto albo nie ma ochoty na zajmowanie się ogrodem, albo nie ma umiejętności, że ich miejsce jest na stosie kompostowym.

Te opinie świadczą nie o odwadze tzw. ogrodników tylko o ich głupocie i braku wiedzy. Bo co dla jednych jest przekleństwem (ekspansywność) dla innych może być błogosławieństwem (szybki efekt).

W większości są to piękne rośliny. Mankamentem jest to, że nie mogą rosnąć w towarzystwie innych bylin. Po jakimś czasie wyrywanie czy wykopywanie ich kłączy z sąsiednich kęp staje się niemożliwe i trzeba z rabaty wszystko wyjąć, oczyścić teren i posadzić rośliny od nowa.

Nie warto ich wyrzucać na „śmietnik ogrodnictwa” - wręcz należy z nich korzystać, tyle, że mądrze.

Część traw ekspansywnych jest do upilnowania. Te które mają krótkie rozłogi tworzą tzw. dywaniki - np. popularna kłosówka miękka - (Holcus mollis) 'Variegatus'.

Bardziej „niebezpieczne” mogą być:

Phyllostachys sp. (bambus) – większość gatunków z tego rodzaju

Spartina pectinata 'Aureomarginata'

Miscanthus sacchariflorus (miskant cukrowy)

Phragmites australis (trzcina pospolita) i jej paskowane odmiany ('Variegatus', 'Candy Stripe')

Spartina pectinana i jej odmiana 'Aureomarginata'

Carex riparia (turzyca brzegowa) i jej odmiana 'Variegata'

Pleioblastus pygmaeus (bambus) i inne gatunki z tego rodzaju

Leymus arenarius (wydmuchrzyca piaskowa)

Ammophila arenaria (piaskownica)

Glyceria maxima (manna mielec) i jej odmiana 'Variegata'

Phalaris arundinacea (mozga trzcinowata) i jej odmiany 'Picta', 'Luteopicta' i 'Fessey'

Glyceria maxima 'Variegata'Imperata cylindrica

Carex nigra (turzyca pospolita) i jej odmiana 'On Line'

Hierochloe odorata (turówka wonna czyli popularna „żubrówka”)

Carex flacca (turzyca sina) i jej odmiana 'Bias'

Carex panicea

Carex arenaria (turzyca piaskowa)


To nie są oczywiście wszystkie ekspansywne gatunki. Należałoby rozpropagować np. piórkówkę - Pennisetum incomptum jak też i jej wyraziście kwitnącą ładnymi ciemnymi kotkami odmianę 'Purple Form', której łany na pewno trafia w gusta wielu posiadaczy ogrodów.

Leymus arenarius

Jak z nich korzystać? Trawy generalnie najlepiej prezentują się w masie, a te są znakomite na wielkopowierzchniowe nasadzenia. To nie jest jeszcze modny trend, tendencje "kolekcjonerskie" cały czas są górą ale zmiany są kwestią czasu.

Bambusy (np. Phyllostachys nuda, Phyllostachys bissetii) to pieśń przyszłości. Ich orientalna uroda jest bezdyskusyjna. Zdobią pokrojem, łodygami i liśćmi. Bywają zielone, paskowane – różne. Na razie są ciekawostką ale w miarę ocieplania się klimatu mogą stać się podstawowymi gatunkami. Standardowo ich miejsce jest w założeniach typu ogrodów japońskich. Mogą być wysokie, do 4 m. To pozwala myśleć o nich jako ekranach, przegrodach ogrodowych. Na dodatek stałych bo są zimozielone. Gatunki mniejsze (Pleioblastus pygmaeus, Pleioblastus fortunei) także zafunkcjonują jako okrywowe.

Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus), wysoki, o wcześnie pomarańczowo rdzawych liściach i puszystych białych kwiatostanach świetnie się prezentuje w dużych plamach otoczonych trawnikiem. Swoim rozmiarem a jednocześnie lekkością może łagodzić monumentalne kształty kaskad, murów czy innych budowli ogrodowych. Przydaje się się też na wszelakiego rodzaju sezonowe wysłonięcia.

Wilgociolubne gatunki nadają się łany w wodzie i strefie błotnej. Ale nie tylko. Z obserwacji autora wynika, że prawie wszystkie trawy zaszufladkowane jako „wodne” dobrze sobie radzą przy przeciętnej ilości wody w glebie. Tyle, że są niższe i ciutkę mniej ekspansywne.

Phragmites australisNajwyższa, trzcina pospolita (Phragmites communis) umożliwia kompozycje zielone i barwne - w ciepłej żółci ('Variegatus') i bieli ('Candy Stripe). Okazałe wiechy są dopełnieniem jej wdzieku. Może mieć zastosowanie podobne do miskanta cukrowego, tyle, że w miejscach, gdzie trzeba „koloru”. Spartina pectinana, uprawiana wyłącznie z duża dawką żółci na liściach ('Aureomarginata'), jest trochę niższa i malowniczo przewieszająca się. W gorszych warunkach (mniejsza żyzność i wilgotność) jest „prawie” kępowa i w zasadzie może stanowić element kompozycji mieszanych. Turzycę brzegową (Carex riparia) wprowadza się w założenia głownie z uwagi na biało paskowane liście ('Variegata'). Nie jest to cecha trwała i po jakimś czasie ustępuje. Warto podkreślić jej wyprostowany pokrój. Zielona manna mielec (Glyceria maxima) też nie jest darzona sympatia  Jest w tej grupie wyjątkowo odporna na suszę. Autor testował ją na stanowisku z dużą konkurencja korzeni drzew i radziła sobie świetnie. Kultywar 'Variegata', z kremowymi smugami, osiągający około 60 cm, wdzięcznie sie przewiesza. Minimalnie niższa turzyca pospolita (Carex nigra) też przyciąga uwagę wyłacznie złoto obrzeżona odmianą 'On Line'. Jej kłosy są wyraziste (czarne) ale zdobią krótko. Atutem turzycy prosowej (Carex panicea), najmniejszej, jest niebieskawe zabarwienie lisci.

Sucholubnymi gatunkami, przede wszystkim popularną niebieskawą wydmuchrzycą piaskową (Leymus arenarius), można obsadzać wszelkiego rodzaju wzniesienia, zwłaszcza tam gdzie jest niedobór wody i mało żyzna gleba. Podobne zastosowanie może mieć szarawa piaskownica zwyczajna (Ammophila arenaria) czy mniejsze, Imperata cylindricaturzyca sina (Carex flacca) i piaskowa (Carex arenaria).

Mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea) z uwagi na niewielki wzrost i białe ulistnienie (zielony gatunek jest w "odstawce") świetnie kontrastuje krzewami o kolorowych łodygach i liściach, np. z dereniem 'Sibirica'. Autor zaprojektował i wykonał kiedyś duże nasadzenie, gdzie odbijała się od purpurowej pęcherznicy 'Diabolo'. Podobnych założeń można zaproponować wiele.

Imperata cylindrica jest rozchwtywana pod postacią odmiany 'Red Baron' (też kłączowej, ale nie ekspansywnej). Często do nabycia jest też tzw. "zielony Red Baron" czyli sadzonki, które wróciły do "formy wyjściowej". Rosną bardzo szybko i przez całe lato są soczyście zielone, wyprostowane i sporo wyższe, a dopiero późną jesienią stają sie pomarańczowo - czerwonawe. Jest to świetny materiał na wertykalne nasadzenia na stokach wzgórz i kontrastwe, duże zestawienia z silnymi roślinami o jasnej, najlepiej białej korze, np. brzozami.

Żubrówkę (Hierochloe odorata) można wykorzystać w kompozycjach zapachowych. Jest niepozorna choć jej kwiatostany nie są pozbawione wdzieku. Najlepiej posadzić ją przy ławkach i innych punktach, gdzie przebywa się chwilę dłużej. Poruszona wzbogaci mikroklimat swoim aromatem.

imperata cylindrica mWszystkie mogą być świetnymi roślinami do pojemników. Oczywiście pod warunkiem, że nie mają towarzystwa koło siebie. Bo nie są przyjazne i w szybkim tempie potrafia zatłuc sąsiada.

Zamiast podsumowania... Brak wiedzy na temat biologicznych uwarunkowań rozrastania się traw nie dotyczy tylko laików-ogrodników. Przed ŁCF w Łodzi rosną obok siebie miskanty chińskie, szarobródek, wydmuchrzyca i spartyna. Rabata niestety do przebudowy. Żal miskantów, które bardzo odchorują wyszarpywanie kłącz sąsiadów. Ktoś popełnił błąd - projektant lub wykonawca. Tak czy inaczej to teoretycznie fachowcy...

 

Zaintersowanych zakupieniem traw ekspansywnych zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie masz uprawnień do komentowania