RSSFaceBook

Żywopłoty z traw ozdobnych

Miscanthus 'Grosse Fontaene'Ogród jest kompilacją wielu elementów, zarówno żywych jak i martwych. Bez niektórych trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek założenie. Nieśmiertelne, ponadczasowe są np.trawniki, oczka wodne czy żywopłoty. Jest to swego rodzaju paradoks - są oklepane, często wręcz banalne ale też i niezbędne.
Najbardziej niewdzięczną rolę pełnią żywopłoty. Ich zadaniem jest zazwyczaj służyć a nie dekorować (i nie straszyć - co wcale nie jest rzadkością!). Wysłonić, wydzielić wnętrza i stać się tłem dla innych roślin (lub elementów nieożywionych) – tylko tyle i aż tyle…
Standardy często nieźle prezentują się w nowych wykonaniach. Odświeżone, uwspółcześnione, mogą zachwycać, zwłaszcza nowym spojrzeniem na przebrzmiały temat. Takimi „wariacjami na temat" mogą być żywopłoty z traw ozdobnych. Jest to propozycja typu "wash and go" czyli piękno i funkcjonalizm w jednym. Koncepcja taka ma plusy i minusy.
Feler w zasadzie jest jeden - są bylinami, w większości, zamierającymi (nad glebą) na zimę. Teoretycznie istnieją zimozielone gatunki (poza bambusami) ale w polskich realiach jest to utopia. Zakładając właściwy dobór gatunków i odmian zdobią także ich szkielety. Calamagrostis acutiflora 'Overdam'Warto to podkręślić, bo zima trwa kilka miesięcy i to co wtedy widać z okien nie jest bez znaczenia. Niestety wiosna trzeba je ściąć ( z nielicznymi wyjątkami - miskant olbrzymi czy trzcina pospolita). Ich łodygi nie są na tyle odporne by atrakcyjnie prezentować się do czasu przerośnięcia młodymi pędami.
Plusów jest więcej:
- są jedną z najszybszych i najtańszych form osiągnięcia wysokiego płotu
- nie wymagają przycinania
- są zmienne w trakcie sezonu (wysokościowo, pokrojowo i kolorystycznie)
- posiadają, w dużej części, atrakcyjnie kwiatostany (choć zdarzają się i takie, które nie zakwitają)
- są lekkie, malownicze, naturalne
- mają odmiany generalnie podobne do siebie a odbiegające wielkością, co pozwala na zróżnicowanie wysokości „płotu” bez użycia sekatora. Phragmites australisJako, że traw mających znaczenie ozdobne przybywa (w polskich realiach liczba ich oscyluje wokół 1000 pozycji), rozsądnym wydaje się określenie cech, które powinny spełniać, by idealnie spełnić założone funkcje. Zestaw niezbędnych atrybutów prezentuje się następująco:
- wieloletnie
- wysokie (pow. 1,5 m)
- szybko rosnące
- kępowe
- nie pokładające się
- dość trwałe i ładne zimą
- wcześnie atrakcyjneO ideał trudno, także w świecie roślin. Warunki takie najlepiej spełniają trawy kolumnowe lub lekko fontannowe (najlepiej o wąskich liściach). Wybór wśród takich gatunków nie jest specjalnie duży, niemniej biorąc pod uwagę odmiany (bez miskantów) otrzymać można liczbę przekraczającą 100 pozycji. Miscanthus 'Silberfeder'Zdaniem autora najistotniejszą cechą różnicująca te rośliny na 2 grupy jest termin osiągnięcia atrakcyjności.
Najważniejsze, bo wcześnie atrakcyjne wydają się być:
1.    trzcinnik ostrokwiatowy (Calamgrostis acutiflora)
2.    wydmuchrzyca pontyjska (Agropyron elongatum)
3.    wydmuchrzyca kanadyjska (Leymus canadensis)
Z tej gromadki jedynie trzcinnik ostrokwiatowy został poddany selekcji. Posiada barwne odmiany, poza podstawowymi, zielonymi (Karl Foerster, Waldenbuch). Zarówno w bieli (Avalanche, Overdam) jak i żółci (Eldorado).
Autor prowadzi prace selekcyjne nad pozostałymi gatunkami, starając się przede wszystkim wybrać egzemplarze o słusznym wzroście i niebieskawym ulistnieniu.
Naruszając nieznacznie sformułowane powyżej warunki warto wziąć jeszcze pod uwagę dwa kolejne trzcinniki (oba ekspansywne) -
1.    trzcinnik piaskowy (Calamgrostis epigejos) - na glebach suchych
2.    trzcinnik lancetowaty (Calamgrostis canescens) - na glebach mokrych

Panicum virgatum 'Heavy Metal'Oba gatunki nie były dotychczas szerzej wykorzystywane jako rośliny ozdobne i nie wyselekcjonowano z nich jeszcze odmian (autor "wstępnie" obserwuje je poszukując wysokich egzemplarzy na naturalnych stanowiskach). Oczywiście wprowadzając je jako tło dla innych roślin, niezbędne jest ograniczenie im możliwości niekontrolowane rozrastania się. Na granicy z trawnikami wystarczającym regulatorem będzie kosiarka.Gatunki później ładne to przede wszystkim:
1.    palczatka Gerarda (Andropogon gerardii)
2.    trawa indiańska (Sorghastrum nutans)
3.    proso rózgowate (Panicum virgatum)
4.    miskanty (Miscathus sp.)
Palczatka Gerarda to amerykański odpowiednik europejskich trzcinników pod względem pokroju (wybitnie kolumnowy). Za sprawa prac selekcyjnych autora istnieje już wybór wśród odmian (np. Isabelle, Bloody Barbara i inne). Wprawdzie nie paskowanych ale zróżnicowanych wysokościowo i intrygująco przebarwiających się na jesień (żółcie, pomarańcze, czerwienie, fiolety).
Spodipogon sibiricusTrawa indiańska jest mniej spektakularna, dość wyprostowana, czaruje zwłaszcza w okresie kwitnienia. Ulistnienie ma generalnie szaroniebieskawe.
Proso rózgowate cieszy się zainteresowaniem od lat, toteż i wybór wśród odmian jest spory. Urzeka zwłaszcza połączeniem migiełkowatego kwiatostanu z kolorowymi (późnym latem i jesienią) liśćmi. Łaskawym okiem warto spojrzeć np. na kultywary: Nortwind; Strictum, Straight Cloud czy Arrow to Sky.
Miskanty to obecnie najpopularniejsze trawy, słynące z urody kwiatostanów. Ilość ich odmian przekroczyła już 300 pozycji. Jako „żywopłotowe” sprawdzą się zwłaszcza kultywary wąskolistne (tzw. „gracillimusowate” – ‘Kleine Fontaene’, ‘Undine’, ‘Sarabande’ itd.). Niemniej praktycznie każdy selekt w miarę wysoki może być zastosowany w takiej roli. Szerokolistne, o bardzo dużych rozmiarach (ok. 2,5 m) wskazane jest powiązać na zimę, co doda im nowego uroku i zapewni odpowiednią sztywność przy opadach śniegu, zwłaszcza mokrego.
Oczywiście te kilka propozycji nie zamyka potencjalnej listy. Dla przykładu warto jeszcze wspomnieć np. o:
- trzęślicy trzcinowatej (Molinia arundinacea) wraz z szeroką grupą odmian (np. ‘Transparent’, ‘Bergfreud’) – idealnej na lekkie, ażurowe przesłony
Miscanthus giganteus- ostnicy olbrzymiej (Stipa gigantea) – o podobnym zastosowaniu jak trzęślice lecz posiadającej znacznie okazalsze kwiatostany
- szarobródku syberyjskim (Spodipogon sibiricus) – dobrze znoszącym ocienienie i obdarzonym oryginalnym kulistym pokrojem
- spartynie sercowatej (Spartina pectinata) słynącej z niesamowicie płaczącego wyglądu.
Specyficzna grupą są rośliny nie zakwitające w polskim klimacie. Mogą to być:
1.    miskanty – niektóre gatunki i odmiany jak miskant olbrzymi czy kultywary: ‘Gracillimus, November Sunset, Cabaret, Cosmoplitan, Variegatus, Strictus, Zebrinus i inne
2.    lasecznika trzcinowata (Arundo donax) - wraz z odmianami (‘Golden Chain’, Versicolor)
3.    trzcina raweńska (Saccharum ravennae)
4.    bambusy
Te ostatnie są dziwnymi trawami. Zimozielonymi, o zdrewniałych łodygach i orientalnym wyglądzie. Znaczenie mogą mieć zwłaszcza te bardzo mrozoodporne – zarówno kępoweCalamagrostis acutiflora 'Karl Foerster' (bambus parasolowaty - Fargesia nitida czy bambus Muriela - Fargesia murielae) jak i ekspansywne (fylostachys nagi - Phyllostachys nuda czy fylostachys Bisseta - Phyllostachys bissetii)Trawy ozdobne, za sprawą prac selekcyjnych, są obecnie dostępne w niesamowitym wyborze. Warto świadomie korzystać z tego bogactwa i nie rezygnować łatwo z możliwości indywidualnego doboru. Po decyzji o terminie atrakcyjności należy szukać w tych dwóch grupach kolejnych cech, mogących mieć znaczenie:
- odmienności kolorystycznych (odcienie zieleni, niebieskości, bieli, żółci, czerwieni)
- różnic w pokrojach (wyprostowany, fontannowy, kulisty)
- terminu kwitnienia (lub jego braku)
- wahań wysokości (1,5 – 4 m)
Jako, że funkcją żywopłotu jest stworzenie "muru", wybierając rośliny trzeba zwracać szczególna uwagę na utrzymanie przez nie sztywności łodyg. Zależy ona w dużym stopniu od oświetlenia. Rośllny ocienione, zwłaszcza pochodzące z terenów nasłonecznionych, są podatne na wyleganie. W takich warunkach wiązanie ich na zimę wydaje się nie dobrowolnością a koniecznością. Przykładowo - w ocienieniu sylwetkę wyprostowana zazwyczaj utrzymuje trzcinnik ostrokwiatowy, natomiast palczatka Gerarda może wygladać bardziej "niedbale".Miscanthus 'Malepartus'
Szybkość powiększania się kęp, a co za tym idzie, czas osiągnięcia całkowitej atrakcyjnosci założenia jest w dużym stopniu uwarunkowany genetycznie. Oczywiście mozna go przyspieszyć. Dwojako:
- poprawiając warunki zycia (lepsza gleba, nawożenie)
- zagęszczając więźbę sadzenia (czyli odległość miedzy sadzonkami).
Standardowo przyjmuje się sadzenie w ilości 4 szt./m2 (w dwóch rzędach na "przekładkę") ale w wypadku małych sadzonek i stosunkowo wolno rosnących gatunków czy odmian warto zwiększyć ich ilość. Przykładowo - wydmuchrzyca pontyjska w ciągu jednego sezonu powinna stworzyć w miarę zwartą ścianę  a miskanty potrzebują na to dwóch lub nawet trzech lat.
Docelowa wysokość "żywopłotu" z traw jest zazwyczaj osiagana zazwyczaj w drugim sezonie. Próby pójścia na skróty (najczęściej poprzez nadmierne nawożenie) kończą się zwykle "położeniem się" traw. Łodygi "gonione" nadmierna dawką azotu są cienkie, słabe i nie wytrzymują trudniejszych warunków - wiekszych wiatrów czy obfitych deszczy nie mówiąc juz o śniegu.Żywopłoty nie sa samodzielnymi założeniami ogrodowymi (choć mogą nimi być  - np. w formie labiryntów), więc uwagi aranżacyjne nie bardzo mogą mieć w tym wypadku zastosowanie. Niemniej warto zauważyć, że współczesna myśl ogrodowa (a w zasadzie jej brak) najczęściej sprowadza je tylko do funkcji szczelnego odgrodzenia się od sąsiadów. Niestety dominujacy model zagospodarowania terenu sytuujący dom pośrodku działki, następnie otoczenie go trawnikiem zakończonym wianuszkiem rabat nie znajduje miejsca inne funkcje zywopłotów. Mozna tylko ubolewać, że w modzie jest nuda i przewidywalność...

 

Zainteresowanych zakupieniem traw mogących służyć jako żywopłoty zapraszamy do SKLEPU INTERNETOWEGO Firmy Zielona Trawa. Chętnie doradzimy w zakupach oraz zaaranżowaniu roślin. Możemy także Państwu dostarczyć trawy na miejsce naszym transportem jak również je posadzić. Prosimy o kontakt:

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel:    518902292 (Mariusz), 883682129 (Bella)